E-Mail bilgi@kartalgemi.net

Adres Şifa, Selvi Sk. No:10, 34950 Tuzla/İstanbul

İletişim Numarası +90 532 515 94 37

Sosyal Medya

Kumlama ( Raspa )

Metalin Ömrünü Uzatacak Doğru Kumlama Nasıl Olmalıdır?
            Metalin zaman içerisinde paslanmasına karşı koruyucu bir önlem olan kumlama işlemi dikkatli yapılan bir işlemdir. Metal üzerindeki rüya gibi bozucu etkilerin kaldırılması ve boyanması işlemi kumlama ile gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde metalin ömrü uzatılmaktadır. Kumlama sırasında grit adı verilen aşındırıcı özel bir madde kullanılmaktadır. Metalin yüzeyindeki pas ve korozyonun etkisini yok etmek üzere kumlama yapılmaktadır.

Kumlama Nasıl Gerçekleşir?

            Metal üzerindeki pas ve korozyon etkisi grit adı verilen özel bir madde tarafından aşındırılarak metal temizlenir. Böylece metalin özü ortaya çıkartılmaktadır. Ancak kumlama işleminin bitmesinin hemen ardından metal korumasız bir durumdadır. Bu nedenle de kumlama işlemi gerçekleştirilmiş olan metalin koruma altına alınması gerekmektedir. Bu koruma da boyama ile mümkün olmaktadır. Nemli bir ortamda kurumadan bekletilen metal hemen kısa bir süre içerisinde hava ile temas etmeden boyanır. Bunun için zinc boyama yapılır.

Kumlama İşlemi Ölçütleri

            Her ne kadar kaliteli ürün kullanılarak kumlama yapılırsa yapılsın bunun için profesyonelce işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü metal üzerinde küçücük bir noktanın bile atlanmış olması metalin yeniden paslanmasına ya da korozyona uğramasına sebep olacaktır. Bu nedenle de en küçük bir noktanın bile atlatamadan kumlanması gerekir. Bu da son derece profesyonelce bir işlemdir. Bütün gözenekler kumlanarak pürüzsüz bir işlem yapılmalıdır ki daha sonradan metal üzerinde herhangi bir sorun yaşanmamalıdır. Bunun için de uygun aşındırıcı kullanılması gerekmektedir.

En Son Eklenen Haberler


Gas Free

Gas Free İşlemi Mutlaka Uzman Kişilerce Yapılmalı             Can, mal ve […]

Kargo Tank Gas Free

            Kargo tank gas free işlemleri su veya sıvı diğer bazı […]

Kumlama ( Raspa )

Metalin Ömrünü Uzatacak Doğru Kumlama Nasıl Olmalıdır?            Metalin zaman içerisinde paslanmasına […]